Következzék egy interjú Robotonddal, egy KOZGEP-HUROB-42 típusú, Android 198.4 rendszerű humanoiddal, az első robottal, aki teljesítette a Kinizsi Százast.
(képzelt interjú 2025-ből)
- Szia Robotond! Mit szólt a gazdád és a családod az ötlethez, hogy indulsz a Kinizsi Százason?
- A humángazdám, Dr. Kovács Rezső a kezdetektől támogatott. A feleségem, Roboglárka és a kislányunk, Robogyó féltettek, de azért támogattak ők is, és büszkék rám.
- Egyedül indultál a túrán?
- Nem, a robotmadarammal, Drónival, de ő végül Mogyorósbányán kiszállt, pontosabban leszállt, mert nem hoztam neki elég tartalék akkumulátort, és a borús idő miatt a napelemeivel sem jutott elég energiához.
- Mióta indulhatnak robotok a Kinizsi Százason?
- A túra kiírásában sosem szerepelt, hogy csak emberek indulhatnak rajta, de persze csak az elmúlt 5-10 évben vált realitássá, hogy humanoid robotok is induljanak. De eddig még egynek sem sikerült önállóan végiglépkednie a távot.
- Hogyan készültél a Kinizsi Százasra?
- Sokat sétáltam, erősítettem az alsó végtagjaim hidraulikáját, és fejlesztettem a turistajelzés-felismerő és ösvénykövető algoritmusom.
- De hát van beépített GPS-ed és koordináta-hiperbitrátád, miért kell akkor a turistajelzés-felismerő?
- Úgy gondoltam, hogy nagyobb kihívás és érdekesebb is úgy, ha nem használom a GPS-chipet, hanem elsősorban a jelzésfelismerőmre és egy hagyományos térképre hagyatkozom.
- Egy robottúrázónak mit jelent a természetjárás?
- A városi környezet után egy sokkal érdekesebb közeget, tájékozódásilag, problémamegoldásilag és mozgáshidraulikailag egyaránt.
- Milyen felszerelést és táplálékot vittél a Kinizsi Százasra?
- Pótakkumulátorokat, tartalék szenzorokat, néhány Széles Gábor-féle energiacellát, 4 liter hűtőfolyadékot, pár pótcsavart, WD-40-et, valamint egy univerzális mininyomtatót arra az esetre, ha valamit mégis otthon hagytam volna.
- Többen azt gondolják, egy robotnak nem is nehéz teljesíteni a Kinizsi Százast, mert nem érez fájdalmat, és könnyen tájékozódik, hogyan vélekedsz erről?
- Ahogy mondtam, a GPS funkciómat kikapcsoltam, így azért a tájékozódás sem volt olyan könnyű. És igaz, hogy fájdalmat emberi értelemben nem éreztem, de így is nehéz folyamatosan koncentrálni, elemezni. Nem véletlen, hogy eddig egy robot sem teljesítette a távot.
- Hogyan lendültél át a holtpontokon?
- Amikor már nagyon elfáradtak a szenzoraim, kielemeztem Kaszparov néhány sakkjátszmáját, megoldottam pár ötödfokú egyenlet, valamint elolvastam az összes eddigi túrabeszámolót a Kinizsi Százasról, ezeket lineárisan szintetizáltam és tapasztalatszkenneltem.
- Beszélgettél út közben túrázókkal?
- Igen, több túrázóval és az okoseszközeikkel is kommunikáltam. Beszélgettünk például robotikáról, szingularitásról, vagy épp a WD-40-ről.
- Milyen komoly céljaid vannak a Kinizsi Százas teljesítése után?
- Szeretnék a házi robolaboromban legyártani egy fúrófejet és egy plazmapajzsot, és ezek segítségével az első robot lenni, aki átfúrja magát a Föld túloldalára.
- Köszönöm az interjút, és sok sikert kívánok a tervedhez!
(Az "interjú" ihlete ezen cikk elolvasása után jött.)
Kapcsolódó bejegyzések:
Egy olvasónak nagyon nem tetszett Robotond története
Robotok a Kinizsi Százason?
Trekking'n'style rovat: jönnek az okoszoknik?
Trekking'n'style rovat: jön a beszélő bakancs?
2014. augusztus 14., csütörtök
Interjú Robotonddal, az első robottal aki teljesítette a Kinizsi Százast
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése