Következzék egy interjú Rudolf Istvánnal, az egyik legismertebb hazai teljesítménytúrázóval. Rudi már kétszer volt az Év Teljesítménytúrázója, idén júliusban pedig 17 és fél nap alatt futott-gyalogolt 1000 mérföldet, azaz két és fél héten keresztül minden nap csaknem száz kilométert tett meg átlagosan.
- Szia Rudi! Júliusban a Kraft 1000 mérföldes túrán átszelted Szlovákiát és Csehországot, 17 és fél nap alatt gyalogolva 1000 mérföldet, vagyis több mint 1600 kilométert. Sok túrázó - például én - egy év alatt sem gyalogol ennyit, milyen érzés legyőzni egy ekkora távolságot?
- Ugyanaz az érzés mint mindegyik túrán, távtól függetlenül, hogy ezt is megcsináltam, és milyen jó volt már megint, hogy kint lehettem a természetben. De azért 1000 mérföld közben, és a célban voltak megható pillanatok, hogy ezt is teljesítettem egyedüli gyalogosként. [a többi induló kerékpárral teljesítette a távot, ill. volt egy terep rolleres teljesítő is - a szerk. megj.] Gratulációkat még most is kapok,és ez nagyon jól esik.
- A fizikai vagy a mentális felkészülést tartod fontosabbnak?
- Szerintem a fizikális felkészülés egy picit fontosabb, mert általában a fáradtság után szoktak jönni a gondok, akkor kell fejben is összeszedni magunkat. Fizikálisan, ha topon vagy, akkor nem azt kell nézned, hogy mikor érsz már célba, hanem tudod nézni a tájat, és észreveszed a kis részleteket is. Ha megtalálod a lábad és a fejed között az összhangot, akkor megy minden a maga útján.
- Mi segít átlendülni a holtpontokon?
- A foci edzőm szokta mondani, hogy át kell esni a holtponton. Na ez azt jelenti, hogy ha már fáradsz akkor még rá kell tenni egy lapáttal, és átesel a másik oldalra, és onnantól azt érzed, hogy ki tudnál menni a világból. Nagyjából ezt szoktam alkalmazni.
- Hogyan találtál rá a teljesítménytúrázásra, és mit sportoltál előtte?
- A Szuperinfót olvastam, és abban találtam egy felhívást, hogy a Keszthelyi-hegységben lesz egy teljesítménytúra. Elmentem rá és teljesen megfogott a hangulat, és azóta rabja vagyok. Ez 2009. március 21-én a Lepke 40 teljesítménytúra volt. Gyenesdiáson fociztam megyei szinten.
- Melyik eddigi túrádra, eredményedre vagy a legbüszkébb?
- Persze, hogy az 1000 mérföldesre. Meg úgy az egészre amit 2009-től elértem.
- Melyik hazai teljesítménytúrát tartod a legnehezebbnek?
- A Kazinczy 200-ast.
- A Kinizsi Százas a könnyebb túráid közé tartozik, az inkább edzőtúra számodra, vagy jelent azért kihívást?
- A Kinizsi Százas volt az első százasom, akkor még kihívás volt számomra. Most már csak nosztalgiából megyek rá. Eddig 68 db százas vagy afeletti túrát teljesítettem, de a Kinizsi a könnyebbek közzé tartozik. De azért minden elismerésem a Kinizsi teljesítőinek, mégiscsak 100 km-es.
- Van valamilyen különleges edzésmódszered, kiegészítő sportod, vagy főleg futással és gyaloglással készülsz a túrákra?
- Semmi különössel nem készülök. Hétvégente átlagban 130 km szoktam teljesíteni, és én evvel készülök a következő hétvégére. De most gondolok bele, hogy ez mégiscsak különleges.
- Milyen arányban futsz és gyalogolsz, illetve milyen stratégia szerint váltogatod a futást és a gyaloglást, ha váltogatod?
- Amikor elkezdtem a túrázást, akkor csak szinte a gyaloglás volt a számottevő. Ahogy egyre többet túráztam, úgy gyorsult a tempóm. Most már egyre többet futok, már több terepfutóversenyen is részt vettem.
- Milyen nagy célod van még a túrázással kapcsolatban?
- 2013-ban az Év Teljesítménytúrázója szeretnék lenni. Evvel harmadszor lenék egymás után az Év Teljesítménytúrázója.
- Mit tanácsolsz annak, aki példádat követve komoly hosszútávú túrázóvá, kiemelkedő sportemberré szeretne válni?
- Csak a fokozatosság elvét kövesse. Nem kell mindjárt a leghosszabb távoknak neki esni. Idővel úgyis eldől, hogy szereti-e csinálni, és hogy tudja-e teljesíteni a túrákat. És még nagy-nagy kitartás kell hozzá. Hajrá mindenkinek, aki ezt a sportot szereti!
Köszönöm szépen Rudinak az interjút, gratulálok eddigi eredményeihez, és további sikereket kívánok neki.
Kapcsolódó bejegyzések:
Interjú Kovalik Andrással, a Kinizsi Százas egyik atyjával
Éjfél Kapitány a Kinizsi Százasról
Interjú Foresterrel, a Kinizsi Százas "inges-nyakkendős" teljesítőjével
Interjú Hevér Gáborral, a TTT titkárával, aki már több mint 60.000 kilométert túrázott
2013. szeptember 12., csütörtök
Interjú Rudolf Istvánnal, aki ezer mérföldet gyalogolt két és fél hét alatt
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése